Катеринославська цегла
Катеринославська цегла ручного формування
Декоративна облицювальна цегла родом з Дніпропетровська виготовляється виключно з натуральних сировинних компонентів: глини та суглинки різних (в т. ч. власних) родовищ та піски. Зазвичай під час виробництва використовується суміш різних сортів глин. Піски застосовуються для обволікання шматків глини, щоб вони не прилипали до форми, також за допомогою пісків надається відтінок лицьовим поверхням цегли. Перед тим як потрапити на виробництво, глини вилягають просто неба не менше року з моменту видобутку, дозволяючи природі підготувати їх до того, щоб стати цеглою.
ГЛИНОПІДГОТОВКА
Шихта (суміш глин) перед формуванням проходить чотири пари вальців, які ретельно подрібнюють її, потім надходить у проміжний бункер короткочасного зберігання. Звідти вона подається в два послідовно розташованих глиноміси, де відбувається її ретельне перемішування та насичення водою, внаслідок чого виходить гомогенне, пластичне та податливе глиняне тісто, готове набути форми цегли.
ФОРМІВКА
Основною особливістю виробничого процесу є формування цегли вручну - за найдавнішою з відомих технологій формування. Щоб надати шматку глини прямокутну форму майбутньої цеглини майстер обволікає його в піску і вкидає з певним зусиллям у форму. При цьому характерна зморшкувата фактура цегли виходить природним шляхом, без спеціальних пристроїв для її імітації. Неповторні зморшки на цеглині у вигляді посмішки виходять поєднанням безлічі факторів, головним з яких є досвід та майстерність формувальників. Особливо хочеться відзначити, що такої фактури лицьових поверхонь неможливо досягти іншими методами формування. Незважаючи на ручну працю при формоутворенні цегли та випалу, завод здатний випускати до 5 млн. цегли щорічно завдяки механізації та автоматизації допоміжних операцій.
Сушіння
Після формування цегла-сирець відправляється в тунельне сушіння, в якому він проведе наступні 108 годин. За цей час з цегли буде видалено 90% вологи, що знаходиться в ньому, вона стане достатньо твердою, щоб її змогли вручну посадити в піч для подальшого випалу. Процес сушіння відбувається за певним технологічним режимом, дотриманням якого управляє програмований контролер. Після проходження сушильним тунелем вагонетки з цеглою відправляються в кільцеву піч, де їх садять за певною схемою.
Обпал
Серцем нашого заводу є унікальна історична кільцева піч, після випалу в якій протягом 10-14 днів, цегла набуває, крім міцності, різних додаткових кольорових відтінків (нюансів) і неповторного зовнішнього вигляду. Особливість кільцевої печі в тому, що цегла в процесі випалу залишається нерухомою, а її нагрівання забезпечується вогнем, що переміщається під дією тяги, створюваної вентилятором. Ця особливість дозволяє використовувати у т. ч. тверде кускове паливо для випалу. Зовнішнє повітря, проходячи крізь щойно обпалена цегла, охолоджує її, при цьому саме повітря нагрівається. Потім це повітря надходить у зону випалу (горіння вогню) і, далі – на плавне нагрівання цегли-сирцю, який має бути випалений. Процес випалу ведеться за заданою температурною кривою, залежно від виду цегли, що обпалюється, максимальна температура випалу становить від 1030 до 1150°С. Процесом випалу керує обпалювач, контролюючи температуру в печі за допомогою термоконтролерів. Європейська лицьова цегла, що обпалюється в таких печах, яких, до речі, залишилося в дії близько п'яти на всю Західну Європу, належить до цегли преміум класу.
ПЕРЕБІРКА ТА УПАКОВКА
Обпалена цегла вивантажується вручну з печі і надходить на ділянку перебирання, де ретельно сортується за якістю та зовнішнім виглядом. При цьому цегла укладається на дерев'яні європіддони, ряди цегли перестилаються захисним полотном, перебрані пачки упаковуються термозбіжною плівкою.